Posjet učenika 5.a i 6.b razreda izložbi Koraljka Grebena i obilazak likovnog ateljea slikara Jure Jovice i likovnog fundusa Pučkog otvorenog učilišta Ploče

Sunčan i topao jesenski dan bio je izvrsna motivacija da s učiteljicama Ivanom Pudar Pećar i Marinom Burđelez prošetamo do Pučkog otvorenog učilišta kako bismo pogledali izložbu neretvanskog umjetnika Koraljka Grebena.

Zahvaljujemo Pučkom otvorenom učilištu na suradnji i veselimo se novom kulturnom posjetu!

Do sada smo znali za njegove popularne hobotnice kojima umjetnički ukazuje na prodor mora u Neretvu, a sada su nas oduševile replike starih dalmatinskih kućica, šizike – ribice od palminih grana, skulpture od kamena, fotografije,… Odmah smo uočili da su mu zavičaj i život uz vodu glavna inspiracija. Umjetnikovi eksponati bili su nam odlična inspiracija za pisano jezično izražavanje.

Nakon obilaska izložbe pogledali smo likovni fundus Pučkoga otvorenoga učilišta, a zatim smo se uputili u likovni atelje slikara Jure Jovice gdje nam je umjetnik pokazao izložene dovršene i nedovršene slike i prenio svoja nadahnuća i proces nastanka umjetničkih djela. Ovo druženje sa slikarom dio je školskog projekta Pločanski umjetnici kojemu je cilj predstaviti i približiti umjetnike našega grada i njihovo stvaralaštvo.

Učenički radovi i dojmovi!!!yeslaugh

Kućica za dušu

Malena je, premalena

Al' u nju puno ljubavi je stalo

Iskrene i čiste, ljubavi naše

Od hladnog kamena je,

Al' u njoj topline bilo je

Topline ljubavi naše

Skromna je, preskromna,

Al' u nju bogatstvo svijeta stalo je

Bogatstvo ljubavi naše

Ništa imala nije

Al' imala je sve

Velika je bila, topla i bogata

Naša i moja – kućica za dušu.

Leona Petrović, 5.a

Na izložbi Koraljka Grebena svidjelo mi se mnogo toga, ali me se najviše dojmio eksponat „Kuća za dušu“.

Zadivila me ljubav Koraljka Gremena prema zavičaju te njegovo traženje mira i spokoja u predivnim dalmatinskim kućicama. Umjetnik i ja dijelimo ljubav prema moru. Obožavam mjesta kao što su stare dalmatinske kuće, kamenom zidane sa zelenim škurama i mirisom mora. Mjesto je to za vječni mir. Dugo sam promatrao tu kamenu ljepoticu. Činilo mi se kao da mi sama kuća želi ispričati neku tajnu zgodu iz davnih vremena. Rado bih je poslušao. Kućica je djelovala toliko stvarno da sam imao osjećaj kako će iz nje svakog trena izaći neka bakica. Eksponat me u mislima vratio u davna vremena i razmišljanja o životu ljudi u to doba. „Kuća za dušu“ poput vremenskog stroja vratila me u prošlost.

Očita je umjetnikova opijenost zavičajem i dalmatinskim motivima, a „Kuća za dušu“ kao da sve rane liječi.

Roko Pavlović, 5.a

Posjet izložbi

Umjesto uobičajenog sata u učionici, današnji sat Hrvatskog jezika proveli smo u Pučkom otvorenom učilištu. To je bio moj prvi posjet izložbi. Mnogo toga mi se svidjelo, a najviše skulptura „Braća po kemiji“. Tu skulpturu činila su četiri skejtera s kacigama. Zanimljivi su, neobični, veselih šarenih boja i zato su mi se svidjeli.

Ubuduće bih voljela češće posjećivati izložbe.

Ella Družianić, 5.a

objavio: Administrator   datum: 14. 11. 2018.

Učenički radovi i dojmovi!!!yeslaugh

Kućica za dušu

Malena je, premalena

Al' u nju puno ljubavi je stalo

Iskrene i čiste, ljubavi naše

Od hladnog kamena je,

Al' u njoj topline bilo je

Topline ljubavi naše

Skromna je, preskromna,

Al' u nju bogatstvo svijeta stalo je

Bogatstvo ljubavi naše

Ništa imala nije

Al' imala je sve

Velika je bila, topla i bogata

Naša i moja – kućica za dušu.

Leona Petrović, 5.a

Roko Pavlović, 5.a

Posjet izložbi

Ubuduće bih voljela češće posjećivati izložbe.

Ella Družianić, 5.a

objavio: Administrator   datum: 14. 11. 2018.