KVIZOM IZ HRVATSKOGA JEZIKA ZAKLJUČEN MJESEC HRVATSKOGA JEZIKA

Čovjek koji ne poštuje svoj jezik i baštinu ne poštuje ni svoj narod, a tko ne cijeni svoj narod, ne cijeni ni svoju mater jer mati daje materinski jezik. Materinski je jezik Hrvata kao jedina mati koju se ne može i ne smije ni prodati, ni kupiti, ni preimenovati.“ (A. Bagdasarov)

Učenici šestih razreda uključeni u dodatni rad iz Hrvatskog jezika  ove su školske godine saznali nešto više o pismu hrvatske kulture - glagoljici. Četiri ekipe ( Azbukovci, Pločanski bašćani, Jer – jest glagoljica, Aleja šestaša) odmjerile su svoje znanje u 5 igara. U prvoj igri Glagoljaonici natjecatelji su glagoljsko slovo povezivali s latiničnim.  Pitalice su tražile točne odgovore zaokruživanjem, nadopunjavanjem ili eliminiranjem. U igri Vizualiziraj tražio se točan i potpun naziv građevina i prvih glagoljskih spomenika. Pobjednici Labirinta pokazali su vještinu brzog uočavanja i prepoznavanja slova azbuke. Igra Rječalica završila je puno prije očekivanog jer su učenici u prvoj minuti složili  riječ od  5 glagoljskih slova koje su dobili u omotnicama.

Azbukovci (Ana Erak, Marin Malić, Luka Tomašević) su, s osvojena 43 boda, pobjednici  prvog školskog kviza. Zaslužili su priznanje za izvrsno poznavanje glagoljice i zajedničku okrjepu u obližnjoj piceriji . Slijedile su ih ekipe Jer – jest glagoljica (40), Aleja glagoljaša (37), Pločanski bašćani (33).

Kviz je osmislila i sastavila učiteljica hrvatskog jezika Marina Burđelez.

Školski sat je prošao brzo. Ispunjeni natjecateljskim duhom i žarom igre učenici su potvrdili spremnost pred kvizaškim izazovom.

I učenici sedmih razreda sudjelovali su u kvizu iz Hrvatskoga jezika i književnosti. Kviz je održan u prostorijama škole. Za bogate i zanimljive nagrade  borilo se šest ekipa maštovitih naziva koje su već ranije prošle eliminacijski dio i tako ostvarile pravo natjecanja u finalnome dijelu. Pitanja su obuhvaćala nastavne jedinice koje su učenici već ranije naučili na satu hrvatskoga jezika, a pripremila ih je učiteljica hrvatskog jezika Ana Zmijarević.

Dva školska sata trajao je kviz, a utrka je bila tijesna do samoga kraja. Pobjedu je ponijela ekipa Mileven s osvojenim 31 bodom (Nives Jevdić, Lara Jurina,Mia Grebenar, Anais Gnječ, Ana Žderić)) a na drugo mjesto s bodom manje zasjela je ekipa Perfekt (Marko Burđelez, Roko Gradac, Ines Karamatić, Anđela Domić, Anđela Lovrić). Svim ekipama zahvaljujemo na sudjelovanju i nadamo se da će ovakvih prilika biti još jer su učenici pokazali zaista velik interes. Događaj je popratila i Radio postaja Ploče stoga i njima jedino veliko hvala.

Učenici osmih razreda tijekom Mjeseca hrvatskoga jezika bavili su se jezičnim pravilima, promišljali o pravilnoj uporabi jezika u svakodnevnoj komunikaciji te su kao mjesečni projekt izrađivali vlastiti Jezični savjetnik. Među mnoštvom kreativnih i originalnih savjetnika njihova učiteljica Ivana Pudar Pećar odabrala je pet najuspješnijih. 1. mjesto osvojila je učenica Ivana Gradac, 2. Maroje Ćavar, 3. Gabrijela Šendo, 4. Dora Šunjić i 5. Anamaria Maršić. Čestitamo svim učenicima na pokazanoj kreativnosti, uloženom trudu, ali i aktivnom promišljanju o materinskom jeziku.

objavio: Administrator   datum: 21. 3. 2018.

KVIZOM IZ HRVATSKOGA JEZIKA ZAKLJUČEN MJESEC HRVATSKOGA JEZIKA

Kviz je osmislila i sastavila učiteljica hrvatskog jezika Marina Burđelez.

objavio: Administrator   datum: 21. 3. 2018.