Svjetski dan audiovizualne baštine

U petak 27.listopada učenicima  sedmih i osmih razreda u Domu kulture Ploče besplatno je projiciran film Tajna starog tavana iz 1984. godine. Besplatnu projekciju je omogućilo Pučko otvoreno učilište.  Ovim gledanjem starog hrvatskog klasika učenici su, zajedno sa svojim nastavnicama Ivanom Pudar Pećar i Anom Zmijarević, obilježili Svjetski dan audiovizualne baštine.

Scenarist i režiser ovog filma je Vladimir Tadej, a glazbu je osmislio naš veliki glazbenik Arsen Dedić. Glavni glumci u filmu su velikani hrvatskog glumišta Boris Dvornik i Špiro Guberina, a mogli smo uočiti i nama poznatog Renea Bitorajca u ulozi jednog od dječaka.

Film je snimljen na otoku Hvaru. Dječak Miro i njegova sestra Božena iz Zagreba te njihov prijatelj Pepiko iz Praga odlaze na Hvar kod tetke Lucije provesti ljetne praznike. Dvoje dječaka pronalazi antigravitacijski top koji je izumio Mirov pradjed. Kroz prozor su podignuli prikolicu Marka Pivca kojeg glumi Špiro Guberina. Nitko mu nije vjerovao dok isto to nisu učinili i sa Šiminim gajbama (Šimu glumi Boris Dvornik). Tijekom trećega dizanja kapetan Barracude je fotografirao djecu i dok je trajala predstava u gradu, mornari s Barracude su oteli djecu i spravu, no zahvaljujući njihovoj domišljatosti uspjeli su se spasiti.

Film mi je bio dosta zanimljiv. Imala sam nekoliko prilika ranije gledati starije hrvatske filmove i smatram da su, usprkos tome što je tehnologija bila lošija nego danas, filmovi puno bolji, zanimljiviji i prilagođeniji djeci od novijih. Zato smatram da je važan ovaj dan obilježavanja audiovizualne baštine kako bismo uočili razlike u načinu života u prošlosti i danas i kako bismo se uvjerili da su stari filmovi i danas zanimljivi i vrijedni.

Deni Šaravanja, 8.b

objavio: Administrator   datum: 27. 10. 2017.

Svjetski dan audiovizualne baštine

Deni Šaravanja, 8.b

objavio: Administrator   datum: 27. 10. 2017.