Kiparska radionica „Narona 2014“ u Vidu

Kiparska radionica  „Narona 2014“ u  Vidu

Od 15. do 22. studenog 2014. u Vidu se održala četvrta po redu kiparska radionica koju je organizirala Udruga PowerProgressiveArt u suradnji s Arheološkim muzejom Narona. Cilj ovog projekta je podizanje svijesti ljudi i lokalne zajednice o važnosti kulturne baštine našeg kraja.

Ove je godine tema bila Vrijeme , a skulpture i instalacije rađene su u autohtonom materijalu – glini i kamenu. U okviru sedmodnevne radionice održana je i Dječja Narona u kojoj su sudjelovali i naši učenici i učenici OŠ Opuzen.

Ove je godine tema bila Vrijeme , a skulpture i instalacije rađene su u autohtonom materijalu – glini i kamenu. Sudjelovali su kipari: Ivona Biočić Mandić, Marija Čupić Senta, Ana Filipović Utovac, Ana Gizdić, Ante Leko, Livija Maričić, Mario Piteša, Georgette Yvette Ponte i Marija Sršen.

U okviru sedmodnevne radionice održana je i Dječja Narona u kojoj su sudjelovali i naši učenici i učenici OŠ Opuzen. Učenice Likovne grupe pod vodstvom nastavnice Marije Čupić-Sente i Mladi povjesničari pod vodstvom nastavnice Adriane Kostanić Burić sudjelovali su u kiparskoj radionici. Vrijedne učenice su: Željka Herceg, Nensi Štrbić, Matea Prlić, Kristina Markota, Doris Barbir, Kata Plećaš, Patricia Mateljak, Ina Žderić, Ramona Jakovljević, Nikolina Dominiković i Petra Marinović.

Naše su učenice pojam vremena prikazale u obliku sunčanog sata. One su na jednostavan način reinterpretirale izgled sunčanog sata – kao prvog poznatog sata u povijesti. Koristeći se znanstvenim istraživanjima i povijesnim objektom, stvorili su neobičnu priču o svom doživljaju vremena. Kombinirajući različitosti reljefnog teksturiranja svaka je učenica izvela zadatak za sebe, a zatim su svi zajedno složili jednu novu kompoziciju i jedinstvenu cjelinu. Na taj način su razvijali i svoje komunikacijske vještine, jer su zajednički doživjele pojam i iskustvo suradnje kroz timski rad. Tako su umjetničkim stvaranjem koje odolijeva vremenu ujedinili sadašnjost, prošlost i budućnost. Priču o vremenu učenice su zaokružile latinskom izrekom „Ars longa, vita brevis“ ( „Umjetnost je duga, a život kratak“ ).

Nakon kreativne izrade sunčanog sata, razgledali smo eksponate Arheološkog muzeja Narona, te tamo vidjeli i originalni sunčani sat iz starog vijeka.

Prilikom otvaranja izložbe 22.11. prisutnima se prigodno obratila umjetnica Marija Sršen koja je ukratko predstavila projekt i radionicu, nakon čega je zahvalila svim umjetnicima i djeci koja su sudjelovala u njoj, njihovim mentoricama i sponzorima koji su pomogli ovogodišnju radionicu. Prije otvaranja izložbe, istaknula je da je Udruga PowerProgressiveArt posebno ponosna na to što su važnost projekta prepoznale dvije osnovne škole koje su Dječju Naronu 2014 uvrstile u svoj godišnji školski kurikulum. Posjetitelji su izložbu mogli razgledati do 29. 11. 2014. na terasama Arheološkog muzeja.

Fotografije koje dokumentiraju ovaj rad biti će izložene na Umjetničkoj kiparskoj radionici „Narona 2014″. Ova radionica bi trebala ohrabriti buduća ulaganja u arheološke lokalitete diljem Hrvatske, prvenstveno u Naronu. U konačnici, specifični cilj „Narone 2014″ jest socijalno angažiranom umjetnošću, pokušati stvoriti socijalno angažiranu arheologiju.

objavio: Božana Radaljac   datum: 2. 12. 2014.

Kiparska radionica „Narona 2014“ u Vidu

Kiparska radionica  „Narona 2014“ u  Vidu

objavio: Božana Radaljac   datum: 2. 12. 2014.