Dan žena

Dan žena u našoj Školi

Danas slavimo dan posvećen svim ženama, bez obzira na narodnost, spol ili dob. To je ujedno i sjećanje na sve žene svijeta koje su se borile za jednakost.

Taj put kroz povijest bio je dug i težak. Ideja o obilježavanju dana žena javlja se početkom 20. stoljeća u doba industrijalizacije zbog loših radnih uvjeta. Godine 1910. g. u Kopenhagenu održana je prva međunarodna ženska konferencija na kojoj je 8. ožujka proglašen Međunarodnim danom žena. Međunarodni dan žena obilježava se u svijetu u spomen na 8. ožujka 1908., kada je 15.000 žena zaposlenih u tekstilnoj industriji u New Yorku prosvjedovalo tražeći kraće radno vrijeme, bolju plaću, pravo glasa i zabranu rada djece.

Međunarodni dan žena je dan za prisjećanje na sve žene koje su sudjelovale u ženskim pokretima diljem svijeta, dan je to pobune, prkosa i ustrajnosti u ostvarivanju ženskih prava.

Kroz istraživački rad učenice izvannastavne aktivnosti „Mladi povjesničari“ istražile su koje su to žene bile izumiteljice i što su izumile. Žene izumiteljice često ostaju u sjeni, unatoč revolucionarnim otkrićima. Nisu samo izumile „praktične ženske stvari“ koje su im nedostajale u svakodnevnici, poput mašine za pranje suđa ili grudnjaka, već i automobilske brisače, laserske pisače, daljinsko upravljanje torpedom i požarne stepenice. Zauzete kućanskim poslovima i skrblju za obitelj mnoge nisu imale vremena za razmišljanje o potrebitosti stvari i eksperimentiranja, ali kad su imale slobodu, stvarale su inovacije koje danas spašavaju živote i doslovno i preneseno.

Osim povijesnih osoba istražili smo i suvremene žene koje svoju povijest još pišu, a obilježili su ga do sada nekim izvanrednim dostignućima ili velikim utjecajem na svijet.

Tako smo prigodno ukrasili pano u predvorju škole i pano učionice povijesti.

Priloženi dokumenti:
IZUMI_ZENA.pdf (29.50 KB)

objavio: Administrator   datum: 7. 3. 2014.

Dan žena

Dan žena u našoj Školi

Tako smo prigodno ukrasili pano u predvorju škole i pano učionice povijesti.

Priloženi dokumenti:
IZUMI_ZENA.pdf (29.50 KB)

objavio: Administrator   datum: 7. 3. 2014.