Susret sa dožupanom

Pločanski učenici i njihovi gosti u susretu sa dožupanom

Sudionici projekta „Zabavne aktivnosti za podizanje entuzijazma u školi“, okupljeni  na prvom sastanku u OŠ "Vladimir Nazor" Ploče, u četvrtak, 14. studenog počašćeni su toplim prijemom dožupana, gosp. Obuljena u prostorijama Županijskog ureda na Stradunu.

Naša uvažena sugrađanka, dožupanica Marija Vučković, prva je predstavila naš projekt dužnosnicima Županije i Upravnog odjela za obrazovanje, usmjerivši njihovu pozornost na naš rad, što je rezultiralo podrškom i pozivom na susret u Dubrovniku.

Gosp. Obuljen je izrazio zadovoljstvo što se škole naše županije uspješno hvataju ukoštac s izazovima modernih oblika poduke, potičući pritom dublje razumijevanje stvarnih životnih vrijednosti. Iskazao je uvažavanje za predani rad učitelja spremnih baviti se ovim naizgled atraktivnim ali zahtjevnim oblicima poduke i uvjerenje da će ovakav pristup uvelike pojačati interes za učenje jezika i upoznavanje drugih kultura.

U ime svih škola partnera, ravnateljica OŠ  „V. Nazor“, gđa Meri Glavinić zahvalila je dožupanu i gđi Hladilo za iskazano zanimanje za naš rad, i podršku koju smo dobili za naše aktivnosti. Također je najavila projekt Regionalne potpore inkluzivnom obrazovanju u kojem ćemo sudjelovati kao jedna od pilot škola Jugoistočne Europe, uz potporu Vijeća Europe i Europske Unije.

Gospođa Lynda Parker, iz Carterhatch Junior škole iz Einfielda Velika Britanija, Aysin Özgokceler iz škole Mimar Sinan Ikolulu iz Korfeza (Kocaeli) u Turskoj, gospođa Marta Syzdół iz Poljske škole nr 9. Jana Brzechwy, Katowice u Poljskoj, te gđa Jana Nováková iz Zakladne Škole akademika. Jura Hronca iz mjesta  Rožnava u Slovačkoj, predstavile su svoje timove i teme koje njihove škole proučavaju u okviru zajedničkog zadatka podizanja entuzijazma za učenje u našim školama. Svi su zahvalili pločanskoj školi, na toplom prijemu i organizaciji bogatog programa prvog susreta.

Gosp. dožupan  upoznat je sa aktivnostima i posjetima organiziranim za prvi susret od strane Pl tima. U sklopu obrade teme „Hrana našeg podneblja“  obišli smo nasade mandarina u našoj  dolini, poljoprivredno gospodarstvo Sršen za skladištenje i otkup mandarina, razgledali uzgoj kamenica i mušula u Bistrini, te posjetili stonsku solanu. Predstavljajući našu kulturnu baštinu, posjetili smo Arheološki muzej u Vidu, Franjevački samostan, muzej i umjetničku galeriju u Zaostrogu te svjetski poznate kulturno povijesne znamenitosti Dubrovnika.

Kroz kratko vrijeme zajedničkog druženja uspjeli smo vidjeti tek mali dio prezentacija o školama, regijama, zemljama, kao i onih o hrani i prehrambenim navikama i receptima, koje su u svojim školama u partnerskim zemljama radili svi učenici. Budući da razmjenjujemo sve svoje uratke, sada svi imamo kolekciju međunarodnih resursa, iz kojih ćemo naučiti više o obrađivanim  temama i o našim kulturama.

Dožupan, Gosp. Obuljan istaknuo je nastojanja cijele Dubrovačko-neretvanske županije na jačanju odnosa  naše regije sa zemljama svijeta. Obratio se prisutnima sa informacijama o rastućem broju avionskih letova koje smo imali iz njihovih zemalja u posljednjoj turističkoj sezoni, ali i podsjetio na jake veze koje smo imali s njihovim kulturama u dalekoj prošlosti.

Gospođa Marijeta Hladilo upoznala je goste sa brojnim zadaćama i odgovornostima Odjela za obrazovanje,  kulturu i šport Dubrovačko –neretvanske županije. U ime učenika među kojima su uz svoju domaćicu Doris Karamatić iz  8.c, bile i slovačke učenice  Jana Straková i Zofia Bodokova, iz škole akad. Jura Hronca u Rožnavi; Rebeka Vlaho Oršulić, iz 7. raz. izrazila je radost zbog sudjelovanja u projektu i opisala neke od aktivnosti.

Bio je to ugodan, prijateljski sastanak suradnika-nastavnika i učenika udruženih u nastojanju da školski život i učenje učine zabavnijim a djelotvornijim i tako približe zahtjevima našeg vremena, i županijskih dužnosnika spremnih podržati te napore.

objavio: Administrator   datum: 18. 11. 2013.

Susret sa dožupanom

Pločanski učenici i njihovi gosti u susretu sa dožupanom

objavio: Administrator   datum: 18. 11. 2013.