Povodom Mjeseca hrvatske knjige

Predstavljanje  knjige

Školska psihologinja Nataša Palac povela nas je, u prostorima Narodne knjižnice Ploče, duž  „Tri puta oko otoka sreće“ ! Naslov je to knjige Dubravke Miljković i Majde Rijavec,  uspješnog tandema s dugogodišnjom suradnjom. Zanimljivom prezentacijom Nataša nam je približila ovu knjigu moderne psihologije (2004.) i brojnim nas pitanjima ponukala  na razmišljanje o univerzalnom receptu sreće.

Kako do otoka sreće?    Tko su sretni ljudi?   Postoji li univerzalni recept sreće?    Čija nas sreća čini zavidnima: Severinina ili susjedova?   Jesu li žene sretnije od muškaraca?

Promatramo li sreću kao cjelinu sastavljenu od mnoštva sitnih ugradbenih dijelova koje  pokušavamo imenovati, kao što je to za nas učinila prezenterica, shvatimo, da cjelina može biti čvrsta i postojana samo ako  pametno rasporedimo  ponuđene dijelove. Ljudi često vjeruju da je sreća nešto što im se jednostavno „događa“, bez obzira na to što sami rade. Zato je ova knjiga odlično štivo za sve pesimiste koji žele postati optimisti vjerujući da je svako kruženje oko otoka sreće pomak u poimanju  kvalitete vlastitog življenja.

U vremenu krize društvenih vrijednosti i sve učestalijih pojava loših obrazaca ponašanja (nasilja, zlostavljanja, bulinga, mobinga, depresije, somoozljeđivanja, ovisnosti, anoreksije, bulimije...) ove dvije autorice priklonile su se pozitivnoj psihologiji.

Njihova knjiga ne pripada lakoj literaturi samoopomoći popularnog karaktera. Svoja razmišljanja i zaključke o sreći kao trajnijem ljudskom osjećaju, one potkrepljuju pričom iz literature ili iz vlastite prakse, a što je najvažnije i znanstvenim činjenicama.

Prezenterica  je naglasila, kako o pozitivnom razmišljanju  možemo učiti iz knjiga, ali i razgovarajući s ljudima oko sebe. Tako je  i ovaj susret  potaknuo razgovor. Slušajući ljude oko sebe bili smo milju bliže otoku sreće!

Novinarska grupa

objavio: Administrator   datum: 7. 11. 2012.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige

Predstavljanje  knjige

Novinarska grupa

objavio: Administrator   datum: 7. 11. 2012.