Radionica izrade EM bio kugli

U sklopu Erasmus+ projekta Sustainable lifestyle in shorts videos a u suradnji s ERK „Periska“ iz Ploča učenici Osnovne škole „Vladimir Nazor“ Ploče pod vodstvom učiteljice geografije Monike Bušurelo izrađivali su EM kuglice. Učenicima je pomagao i školski knjižničar Mario Bebek, član projektnog tima. Prije akcije izrađivanja kuglica učenici su se educirali o tome što su to EM (efektivni mikroorganizmi) i gledali edukacijske filmove  izradi EM kuglica. Akcija se održala u subotu, 27. travnja u Domu kulture Ploče.

Još prije 35 godina profesor Teuro Higa u japanskom gradu Okinawa otkrio je, proučio i razvio EM™ (efektivne mikroorganizme koji se sastoji od raznih učinkovitih, korisnih i nepatogenih mikroorganizama proizvedenih prirodnim putem, koji nisu kemijski sintetizirani niti dobiveni genetičkim inžinjeringom. Dolaze u tekućem obliku, imaju široku primjenu, nema negativnih učinaka, korisni su za biljke, životinje, ljude. EM žive od našeg otpada, dok mi živimo od "njihovog otpada" koji se jednostavno pretvara u zdrav okoliš za nas u kojem EM  postaje inaktivan, dakle, može se ostvariti uzajamna suradnja.

Uloga EM-a je održavanje prirodne ravnoteže na Zemlji. Danas se koristi u više od 130 zemalja diljem svijeta za razne namjene, ekologiju, proizvodnju zdrave hrane, zdravlje ljudi i životinja. EM nisu škodljivi i nemaju nuspojava ni nakon dugotrajne primjene.

Akcijom izrađivanja EM kuglica i bacanjem kuglica u more, morska se voda direktno pročišćuje i more se oplemenjuje.

EM otopina sadrži 80 raznih mikrobiotskih skupina od kojih glavnu ulogu imaju fotosintetske bakterije i bakterije mliječnih kiselina koje u sinergiji s drugim prirodnim mikroorganizmima nastoje svako područje dovesti u prirodnu ravnotežu.

Svaka kuglica veličine je teniske loptice a od smjese gline i efektivnih mikroorganizama pročisti se oko 1 metar kvadratni morske površine.

Nakon što su kuglice napravljene sušit će se do sredine svibnja u posebnim uvjetima. Tada će ih učenici s projektnim partnerima iz Turske i Slovačke i članovi udruge Periska baciti u more na pločanskoj rivi i pločanskoj plaži.

Školski projektni tim zahvaljuje svim članovima udruge Periska na suradnji, Riboli i Port Mallu na donaciji hrane i pića za sudionike akcije, Pučkom otvorenom učilištu Ploče i Komunalnom održavanju Ploče na pomoći oko organizacije akcije.

objavio: Administrator   datum: 28. 4. 2024.

Radionica izrade EM bio kugli

objavio: Administrator   datum: 28. 4. 2024.