Proslavljen 150. rođendan znamenite Ivane Brlić-Mažuranić

Veselo je, uz pjesmu, poneki edukativni izazov i neizostavnu tortu, obilježen 150. rođendan naše slavne književnice Ivane Brlić-Mažuranić.

Uz samu proslavu koja se održavala u školskoj knjižnici, predstavljene su i brojne aktivnosti koje su predmetne učiteljice Hrvatskoga jezika (Marina Burđelez, Ivana Pudar Pećar i Marijana Gluščević) te učiteljica Likovne kulture Marija Čupić-Senta provodile tijekom cijele školske godine.

Učenici su osmišljavali logo projekta, pisali bajkovite priče inspirirane Ivaninim djelima, proučavali i naslovnicama djela prezentirali bibliografiju autorice, snimali monologe "Ja sam Ivana", pisali pisma Ivani, u digitalnom alatu Canva oblikovali rođendanske pozivnice, izrađivali straničnike s navodima iz Ivaninih priča, slikali portrete... Na Radiopostaji Ploče snimili su zvučni zapis priče "Polje milosrđa" koju su tijekom prosinca pričali građanima kao dio božićnog poklona potrebitima. Ovu su aktivnost provele učiteljice Kristina Sršen i Ivana Pudar Pećar, u suradnji s Centrom za socijalnu skrb.

Učenice Likovne grupe s učiteljicom Marijom Čupić-Sentom izradile su "Kutak za fotografiranje" s likom Ivane Brlić-Mažuranić, koji je upotpunjen ilustracijama njenih najpoznatijih pripovijetki.

Sve aktivnosti dio su školskoga projekta "Kad si sretan, i sunce za tobom žuri". Nositeljica projekta je predmetna učiteljica Ivana Pudar Pećar.

Ivana Brlić-Mažuranić neizostavan je i dragocjen dio hrvatske kulturne i književne baštine. Ovakvim projektima i aktivnostima dokazujemo da autorica i dalje  živi u svakoj svojoj riječi, djelu i porukama prijateljstva, dobrote, radosti i zajedništva koje je prenosila svojima pričama.

"Moja djeca žele čitati - koja radost za mene da i na tom polju budem njihovim provodičem, da im otvorim vrata k onom bajnom šarolikom svijetu u koji svako dijete stupa prvim čitanjem - da njihove bistre i ljubopitne očice svrnem na one strane života koje želim da najprije uoče i da ih nikada s vida ne izgube." (Iz Autobiografije I.B.M)

objavio: Administrator   datum: 20. 4. 2024.

Proslavljen 150. rođendan znamenite Ivane Brlić-Mažuranić

objavio: Administrator   datum: 20. 4. 2024.