Ne upasti u zamke prevođenja

Ako riječi dijelimo, o njima razmišljamo, s njima se igramo i prema njima smo brižni,  postaju nam bliske i važne. Još mnogo toga s riječima možemo kad hoćemo i znamo kako. Na radionici Izazovi prevođenja - lažni prijatelji i frazemi s riječima smo radili sve to i htjeli još i malo više.

Ovogodišnja tema Mjeseca hrvatske knjige Nek' ti riječ ne bude strana(c) povezala je učenike 7. a i dvije njihove predmetne nastavnice u dvosatno druženje s riječima u Narodnoj knjižnici Ploče. U prvom dijelu radionice učenici su s učiteljicom engleskog jezika Majom Šakić otkrivali parove tzv. lažnih prijatelja.

U hrvatskim se jezikoslovnim krugovima za ovaj  fenomen koriste još i fraze lažni parovi, nepravi prijatelji  ili lažne srodnice.  To su zamke engleskog vokabulara u koje  je lako upasti i upotrijebiti pogrešnu riječ. Zato smo obratili pažnju na  te razlike promatrajući ih u kontekstu rečenice.

Tema drugog dijela radionice bili su frazemi. S obzirom na specifičnost obiljžja, frazemi su prevoditeljski izazov. U različitim aktivnostima koje su uslijedile uz učiteljicu hrvatskog jezika Marinu Burđelez  učenici su prepoznavali frazeme u igri spajalice, razvrstavali prema nastanku služeći se referencijalnom zbirkom, otkrili sve muke prevođenja izraza koje razumijevamo u prenesenom značenju i na kraju pokušali fotografijom vizualizirati svoje spoznaje nadovezujući se na ovogodišnju temu Mjeseca hrvatske knjige.

I tako je naših dva sata prošlo u tren oka. Na početku su nam kamen kušnje bili lažni prijatelji jer s njima nikad ne znaš na čemu si.  Ne gubeći vrijeme, zasukali smo rukave i uzeli stvari u svoje ruke. Sve je išlo ko po špagu ( čak se pokazalo da neki učenici imaju žicu za prevođenje) dok nam na stol  nisu  stigli frazemi. Kliknuli smo na prvu pa se nismo spotaknuli u doslovnom prevođenju. Kada  usvojiš pravila igre i pronađeš zajednički jezik, važan si jer postaješ jaka karika svog tima. Na kraju nismo zaslužili jezikovu juhu jer smo frazeme sipali kao iz rukava. A i lažni prijatelji su nam u malom prstu.

objavio: Administrator   datum: 6. 11. 2023.

Ne upasti u zamke prevođenja

objavio: Administrator   datum: 6. 11. 2023.