Dani hrvatskog jezika na drukčiji način

Hrvatski u društvenim igrama i kviz "Potjera" na temu materinskog jezika

Predstavnici  svih razreda predmetne nastave okupili su se u četvrtak u školskoj knjižnici na dvosatu društvenih igara. Tim A Bezimenjaci, tim B Marulićeva dica i tim C Jezikoznalci zaigrali su 6 društvenih igara koje su za njih pripremile nastavnice hrvatskog jezika Marijana Gluščević, Ivana Pudar Pećar i Marina Burđelez.

U prvoj igri Riječalici timovi su se zagrijali spajajući ponuđena slova u što više različitih riječi. A riječi je bilo i više od očekivanog broja. U igri Bolje je hrvatski spajali su popularne i medijski sveprisutne anglizme i dobre hrvatske zamjene. Činilo se da će svi lako do petice u prilagođenoj igri Uzmi peticu! autorice Anite Šojat, ali put do petice i timske pobjede prepriječili su im svi glagolski oblici koliko su god teški i opširni. Jezične, književne i medijske pojmove jedni drugima na drukčiji način objašnjavali su u popularnoj igri Alias koju smo nazvali Objasni mi to drukčije!. Kreativnost jezičnog izražavanja u trenutku kada objašnjavaš riječ, a ne smiješ upotrijebiti njen korijen,  dosegnula je svoj vrhunac u napetom poravnavanju rezultata. Uslijedila je igra Pravopisna kocka u kojoj se kocka kotrljala  brzo dok su igrači žurno tražili pravopisne pogreške na njezinim šarenim stranicama i znalački ih ispravljali. Pobjednički tim još je uvijek bio neizvjestan jer je zadnja igra Riječ na riječ nosila najviše bodova. U noj je trebalo kombinirati spretnost, suradnju i razmišljanje o značenju riječi. Timovi su dobili veliku omotnicu punu različitih riječi koje su trebali što brže i točnije razvrstati u pripadajuće skupine riječi: dijalektizme, zastarjelice, novotvorenice, egzotizme, eponime, poštapalice i novotvorenice. Za pojmove s kojima se prvi put susreću dobili su rječničku natuknicu. Ruke su se ispreplele stavljajući riječ na riječ, a oko nekih riječi vođene su i kratke rasprave.

Cilj je ostvaren. Igrali smo se razmišljajući o našemu jeziku, njegovoj dubini, širini i brojnim mogućnostima koje nam nudi.

Provjerom i prebrojavanjem bodova proglasili smo pobjednički tim natjecanja Hrvatski u društvenim igrama. Čestitamo Jezikoznalcima (Lauri, Karli, Sari i Mariji) jer su se takvima i pokazale. Vjerujemo da će svojim znanjem pobijediti i lovca u sutrašnjoj Potjeri. A tko je lovac?!

Čestitamo i ostalim sudionicima, Marulićevoj dici (Mirni, Jerki, Gabrijeli i Kristijanu) i Bezimenjacima (Niki, Deeniz, Lani i Mariju) na poštenoj borbi, odličnom raspoloženju i timskoj igri. Vidimo se dogodine!

Mjesec hrvatskog jezika završili smo svima zanimljivim kvizom – Potjerom. Članovi tima Jezikoznalci hrabro su se součili s lovcem izazivačem. U prvom izdanju naše školske „Potjere“, na oduševljenje cijele publike lovac je bio naš knjižničar Mario. Neizvjesno je bilo do samoga kraja. Publika je energično bodrila sve natjecatelje koji su pokazali zavidno znanje materinskog jezika. Kao i u televizijskoj Potjeri, i ovdje je bilo prisutno malo treme koja ipak nije omela natjecatelje da ostvare željeni cilj – pobjedu! Iako je pobjeda bila tijesna „Jezikoznalci“ su zasluženo osvojili poklon bon kojim će se počastiti. Ostali svi željeno iščekujemo slijedeće ovog zanimljivog kviza.  Ponosni smo što je ostvarena još jedna uspješna suradnja sa školskim knjižničarom.

Sat hrvatskog jezika u IHJJU kao i prethodnih godina, i ove godine su neki razredi sudjelovali u edukativnim predavanjima i radionicama  u organizaciji Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

5. a je slušao predavanje „Anglizmi u hrvatskom jeziku“, a 8. a razred je sudjelovao na satu „Jezični savjeti“.

„Sjedimo za stolom i zborimo tim svetim jezikom, osjećamo kako se oko nas otvaraju sva vrata na koja nadire svjetlost svijeta koja je skrivena u dobroti jezika“

Slavko Mihalić

objavio: Administrator   datum: 20. 3. 2023.

Dani hrvatskog jezika na drukčiji način

Hrvatski u društvenim igrama i kviz "Potjera" na temu materinskog jezika

Slavko Mihalić

objavio: Administrator   datum: 20. 3. 2023.