DAN BROJA PI

Ludolfov broj, Arhimedova konstanta, tajna šifra Hitchcockovog filma,… sve je to BROJ PI.

Broj Pi (označavamo ga grčkim slovom π) predstavlja omjer opsega i promjera kružnice. To je beskonačnni neperiodični decimalni broj u čijem se slijedu decimala ne uočava nikakva pravilnost. Toliko je raznolik da svatko od nas može pronaći datum svog rođenja u njegovom decimalnom zapisu pa probajte: http://www.angio.net/pi/.

Njegova vrijednost zaokružena na dvije decimale iznosi 3.14. Zato se baš datum 14. 3. odredio kao dan broja Pi. Slučajno ili ne, na taj datum je rođen Albert Einstein.

Pi je vjerojatno najpoznatiji broj u povijesti čovječanstva. Poznat je još od antičkih vremena i svojim je svojstvima često bio uzrokom različitih interpretacija - čak su mu se pridavala i magična svojstva. Pi ima izuzetno veliku primjenu u matematici i fizici. Tisućama godina, ni jedan broj nije toliko zaokupljao znatiželju matematičara kao broj Pi.

No, ljepota i važnost broja Pi daleko prelaze okvire same matematike. Danas znamo da se Pi nalazi posvuda oko nas - u diskovima Sunca i planeta. Dvostruka zavojnica DNA slijedi broj Pi, naša zjenica oka… Primjera je mnogo. Broj Pi se javlja posvuda - od umjetnosti, boja i glazbe do najnovijih otkrića.

Naša škola i ove godine obilježava Dan broja Pi različitim radionicama, kvizovima i igrama u kojima su sudjelovali naši učenici.  Pogledajte djelić radne atmosfere u galeriji.

Voditeljica aktiva matematike Božana Radaljac!

objavio: Administrator   datum: 15. 3. 2023.

DAN BROJA PI

Voditeljica aktiva matematike Božana Radaljac!

objavio: Administrator   datum: 15. 3. 2023.