POVIJESNO-GLAZBENA ŠKOLSKA ZBIRKA

U petak poslije škole, mnogi  učenici nisu išli svojim kućama već su došli na otvaranje školske Povijesno-glazbene zbirke. Otvaranje zbirke simbolički je bilo javno na Noć muzeja 27.01.2023.g. Povijesno-glazbena školska zbirka nalazi se u Glazbenom odjelu naše osnovne škole (zgrada POU). Ova zbirka nastala je suradnjom učiteljice Povijesti Adriane Kostanić Burić i profesorice Klavira Iride Oršulić. Cilj zbirke je očuvanje kulturne baštine vezane za glazbu te razvijanje  interesa  učenika za istraživanjem starih predmeta i povijesnih promjena. Želja nam je da se ova skromna zbirka svake godine proširi, kroz učeničke i učiteljske donacije, ali i svih ostalih građana.

Bila bi na korist učenicima, unaprjeđenju nastavnog procesa, ali i svim građanima grada Ploča. Učenici naše škole sudjelovali su u samom kreiranju naše zbirke. Neki učenici su donirali stare instrumente, a neki su ih posudili za privremenu izložbu. Predmeti prikupljeni za zbirku upotpunile su i učiteljica Adriana i Irida, učiteljica Glazbene kulture Helena Decovski Ćavar te Pučko otvoreno učilište Ploče. Našlo se tu raznih predmeta kao što su: stare mandoline, flaute, violine, klarineti, razne tambure (bisernica, bugarija i berda), melodike, stare note, stari udžbenici iz glazbene kulture, kajdanke, kasete, magnetofonske trake, gramofonske ploče, walkman i ostalo. Kroz zanimljivo predavanje o zbirci profesorice Adriane i Iride te kroz razgovor s učenicima, učenici su mogli vidjeti razvojni i povijesni put kako se nekada slušalo glazbu, a kako danas. Zanimljivo je da su učenici tada prvi put vidjeli walkman i saznali što je to. Dobro su zaključili koji je najstariji predmet zbirke. To su note iz 1904. godine, stare skoro 120 godina!

Najveći instrument zbirke bila je berda koji smo posudili za izložbu iz kabineta Glazbene kulture. Nakon predavanja učenici su imali interesantnu radionicu sa učiteljicom Likovne kulture Marijom Čupić-Sentom, a radili su kreativna glazbala iz mašte. Učenici su dali mašti na volju pa su pomoću pripremljenih materijala (stare note i kajdanke te slike dijelova raznih instrumenata i glazbala) kreirali vlastita glazbala. Unatoč umoru i kraju radnog tjedna učenici su bili izrazito vrijedni, kreativni i zainteresirani te izrazili zadovoljstvo zbirkom i radionicom.

objavio: Administrator   datum: 2. 2. 2023.

POVIJESNO-GLAZBENA ŠKOLSKA ZBIRKA

objavio: Administrator   datum: 2. 2. 2023.