Da se ne zaboravi - osmaši u Vukovaru!

Projekt "Posjet učenika osmih razreda Vukovaru" obvezna je terenska nastava za učenike osmih razreda svih osnovnih škola u Republici Hrvatskoj. Cilj je posjeta čuvanje sjećanja na Domovinski rat i Bitku za Vukovar.
 Naši ovogodišnji osmaši boravili su u Vukovaru 9.10. - 11.10.2022. u pratnji razrednika Ivane Pudar Pećar, Nikole Mušana i Maje Šiljeg-Talajić, predmetnog učitelja Frane Božića i pedagoga Nikice Glavora.

Tijekom dvodnevne terenske nastave učili su o Domovinskom ratu  kroz predavanje i obilazak memorijalnih mjesta u Gradu Heroju. Prvi dan programa, nakon predavanja i upoznavanja Memorijalnog centra Domovinskog rata, uključivao je i kulturne obilaske - posjet Gradskom muzeju Vukovar u dvorcu Eltz i Muzeju vučedolske kulture. Poseban doživljaj bio je uspon na obnovljeni Vodotoranj s kojeg se pruža čaroban pogled na dunavsku obalu i grad. Tek se s vrha može u punini doživjeti možda najljepši simbol hrabrosti, hrvatskog zajedništva, stradanja i otpora u Domovinskom ratu.

Memorijalne lokalitete posjetili su tijekom drugog dana terenske nastave: Mjesto sjećanja - Vukovarsku bolnicu 1991., Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Spomen-dom i masovnu grobnicu Ovčara,  Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put - "Put spasa"...

Škola mira završna je faza dvodnevnog izleta učenika, s ciljem da učenici iz Vukovara odu s razumijevanjem vrijednosti mira i tolerancije. Škola mira želi učenicima prenijeti pozitivno ozračje u kojemu će se oni razvijati kao odgovorni građani i građanke svjesni neophodnosti uvažavanja različitosti i njegovanja trajnog mira. Moć prošlosti od velike je važnosti u izgradnji pravedne i mirne budućnosti.

objavio: Administrator   datum: 12. 10. 2022.

Da se ne zaboravi - osmaši u Vukovaru!

objavio: Administrator   datum: 12. 10. 2022.