Naslov: Mobilnost u Rumunjskoj u sklopu Erasmus +

Od 4. – 8. travnja učiteljice naše škole  (Marina Burđelez, Žana Govorko i Ana Zmijarević) boravile su u Bistriti – Rumunjskoj u sklopu Erasmus + projekta Smart Waste Managment For Smarter Cluster Schools. U isto vrijeme odvijala se i mobilnost učenika u mjestu Romuli – Rumunjska u kojoj su sudjelovali učenici Frane Sokol, Manuel Radaljac, Leona Petrović, Nina Šiljeg, Ivana Batinović i Nika Grgurinović u pratnji učiteljica Marije Čupić - Sente i Adrijane Kostanić – Burić.

Prvi dan protekao je upoznavanjem i predstavljanjem grupa i partnerskih škola, a učenici su predstavili svoju školu, grad i državu. Osim naše škole, u projektu su sudjelovale i četiri druge škole iz Turske, Grčke, Litve i Rumunjske. Učenici su se upoznali s različitim vrstama otpada i kroz cijeli tjedan mjerili su reciklirani otpad. Iz svakog školskog tima izabran je po jedan ''ratnik za otpad'' koji je svakodnevno na vagi mjerio reciklirani otpad (papir, plastika i metal). Osim aktivnosti u samoj školi, učenici su imali priliku čuti kako i na koji način se reciklira otpad u Romuliju i okolici. Također posjetili su  i u zaštićenom dijelu NP Rodna, najvišeg planinskog masiva u Rumunjskoj, na umjetnom jezeru Colibita, te u šumi Orheiul Bistritei. To su ujedno i prirodna staništa zaštićenih vrsta – zmije ''vipera berus'' i cvijeta ''fritillaria meleagris''. Učenici su također gostovali u Općini grada Bistrite koji je centar Bistrita – Nasaud oblasti. Tu su učenici bili pravi mali parlamentarci dajući prijedloge kako više reciklirati i poboljšati okoliš na lokalnoj i globalnoj razini.

Na završnoj ceremoniji učenici su upoznali i kulturnu baštinu mjesta Romuli i njihov tradicionalni ples. Stekli su nova poznanstva, spoznali nešto novo o recikliranju i osvijestili koliko i sami utječu na okoliš i kako mogu i sami nešto promijeniti.

U Bistriti su učiteljice također sudjelovale u raznim aktivnostima počevši od posjete Vijećnici i razgledavanja školskog kompleksa. Posjetile su i pedagošku šumu Tasuleasa i prošetale dijelom Via Transilvanice.  Via Transilvanica je staza duga 1000km koja prolazi kroz Rumunjsku i zanimljivo turističko odredište, ali još uvijek u izgradnji. Također, prošetale su i centrom grada Bistrite i upoznale razne znamenitosti. U posjeti kompostani spoznale su kako se proizvodi organsko gnojivo. Također, posjetile su i Bio benzinsku stanicu za pročišćavanje otpadnih voda. Kroz zanimljive radionice, učile su o održivom razvoju i primjeni istoga. Završna ceremonija protekla je u veslom ozračju, red pjesme, red jela. Kušala su se tradicionalna jela, plesali tradicionalni plesovi.

Sve u svemu zanimljivo i bogato iskustvo koje će rado pamtiti i nastojati primijeniti u skorijoj budućnosti.

objavio: Administrator   datum: 27. 4. 2022.

Naslov: Mobilnost u Rumunjskoj u sklopu Erasmus +

objavio: Administrator   datum: 27. 4. 2022.