Dan hrvatske knjige i početak manifestacije "Noć knjige 2022."

Na današnji je dan, 22. travnja 1501, Otac Hrvatske Književnosti dovršio prvo cjelovito djelo napisano na hrvatskom jeziku – Juditu. Odlukom Sabora Republike Hrvatske, od 1996. godine, tog dana obilježavamo Dan hrvatske knjige. Istog dana započinje i manifestacija "Noć knjige" nastala povodom obilježavanja Svjetskog dan knjige i autorskih prava (23. travnja).

Judita je napisana splitskom čakavštinom i štokavštinom, a na taj način nagovještava jedinstvo hrvatskog jezika. Djelo opisuje osmanlijske prodore na području današnje Hrvatske, a istovremeno je i tumač kršćanskoga svjetonazora. Marulićev opus predstavlja temelje nacionalne književne baštine i pridonosi stvaranju hrvatskog nacionalnog identiteta koji je oduvijek sadržavao i dio vjerskog odraza.

Ministarstvo kulture napominje kako je na taj dan 1900. godine utemeljeno i Društvo hrvatskih književnika. Ono djeluje i danas kao čuvar hrvatske pisane riječi.

O "Noći Knjige"

Noć knjige je manifestacija pokrenuta 2012. godine, kako bi se, bez zatvaranja očiju pred često nelijepom svakodnevicom, barem na jedan dan govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga. Cilj projekta je kroz jedinstvenu manifestaciju potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega te dati poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu. Povod za to pružaju nam Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dan hrvatske knjige (22. travnja).

Svjetski dan knjige i autorskih prava, proglašen 1995. na Glavnoj skupštini UNESCO-a, kao simbolični datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega.

Ciljevi Noći knjige su:

• obilježavanje Svjetskog dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige
  • promicanje knjige, kulture čitanja, prevođenja, izdavaštva, knjižnica, autora i čitatelja
  • povezivanje institucija, organizacija, neprofitnih i interesnih skupina te tvrtki koje se bave knjigom u svrhu promicanja knjige i kulture čitanja
  • poboljšanje suradnje knjižara, nakladnika, medija i državnih institucija te otvaranje dijaloga između književne produkcije i publike
  • organizacija javnih tribina, okruglih stolova i rasprava koje bi poticale na međusobni dijalog u rješavanju problema statusa knjige, autora, prevoditelja, izdavača i knjižnica
  • povezivanje lokalnih zajednica.

Glavni načini nabave knjiga za osobnu upotrebu laugh

objavio: Administrator   datum: 22. 4. 2022.

Dan hrvatske knjige i početak manifestacije "Noć knjige 2022."

O "Noći Knjige"

Ciljevi Noći knjige su:

• obilježavanje Svjetskog dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige
  • povezivanje lokalnih zajednica.

Glavni načini nabave knjiga za osobnu upotrebu laugh

objavio: Administrator   datum: 22. 4. 2022.