INTERVJU – ANTONIO VOLAREVIĆ

Kroz 70 godina osnovne osmogodišnje škole u Pločama prošlo je puno učenika. Ove školske godine obilježavamo obljetnicu i s intervjuima uspješnih i poznatih bivših učenica i učenika. Između ostalog, tu imamo uspješnih osoba u svijetu sporta, glazbe, glume, menadžmenta i raznih drugih područja. Danas donosimo intervju s našim bivšim učenikom, pravnikom i poznatim odvjetnikom Antoniom Volarevićem, koji nam je poslao i prigodnu čestitku.

• Što prvo pomislite kad čujete za Ploče?

Kad se sjetim svojih Ploča, obuzmu me radost, toplina i čežnja. Često razmišljam o prekrasnom i bezbrižnom djetinjstvu koje sam proveo u Pločama. Miran je to, osunčan gradić s najljepšom rivom i šarenim kaićima, širokim ulicama i parkom, tamo su moji dragi prijatelji, tamo je puno smijeha i pjesme.. U vezi Ploča imam samo najljepše uspomene.

• Koje uspomene Vas vežu za osnovnu školu u Pločama koju ste pohađali?

Često se sjetim školskog zvona, trčanja po hodnicima, dijeljenja sendviča i zezanja na velikom odmoru, sjedenja na štangama ispred škole, simpatija i muke po matematici..

• Koji vam je bilo omiljeni predmet u osnovnoj školi?

Hrvatski jezik, definitivno.

• Jeste li ste imali omiljenog učitelja ili učiteljicu i tko je to bio?

Baš svi učitelji su mi ostali u najboljem sjećanju. Ako sam tada i mislio da je netko strog, kasnije sam kroz život shvatio da to i nije bilo tako loše.. Bila je to dobra priprema za kasnije suočavanje sa životom i drugom sredinom.

• Ima li neka zanimljivost koju biste podijelili s nama vezana za školu?

Jedna od zanimljivosti naše škole u Pločama je ta da je iz iste izašlo nevjerojatno puno dobrih, vrijednih i uspješnih ljudi. Puno je pločanskih učenika odselilo iz grada i pošlo prema Zagrebu, Splitu i drugim većim gradovima, ali su se zaista dobro snašli. Gdje god da dođete, ili ćete naići na nekoga iz Ploča, ili će se znati za nekoga iz Ploča. Najčešći komentari ljudi u poslovnim krugovima – pa koliko vas iz Ploča ima i zašto ste toliko uspješni?

• Jeste li ste već u osnovnoj školi znali da želite biti odvjetnik ili ste tada imali druge želje?

Ne, u osnovnoj školi mi ni na kraj pameti nije bilo da ću biti odvjetnik. Tada sam htio biti muzičar, glumac, pisac, dizaličar i zubar, kako u kojoj fazi. Uglavnom, nisam imao pojma gdje ću završiti.

• Biste li izdvojili i opisali neki slučaj na kojem ste radili, a bio je posebno zanimljiv?

Možda je u ovom kontekstu dobro izdvojiti slučajeve kojih je, na žalost, mnogo, a odnose se na slučajeve bullyinga - vršnjačkog nasilja, odnosno nasilja među djecom. Nadam se da toga nema u našoj osnovnoj školi. Ali takvi slučajevi zaista znaju biti jako teški pa i tragični. Nekoliko puta sam pružao pravnu pomoć djeci i obiteljima koji su proživljavali teško nasilje u svojim školama od strane drugih učenika, bilo da je riječ o fizičkom nasilju, bilo da se radi o ucjenama, ruganju, objavljivanju i dijeljenju nečijih fotografija i snimaka koje nisu snimane za tuđe oči. Teški su to slučajevi, jer je žrtva takvog nasilja vrlo osjetljiva, radi se o mladoj osobi, često nesigurnoj, koja se osjeća osramoćenom i izopćenom, a za slučaj se sazna tek nakon što su stvari već otišle predaleko.. Iskoristio bi i ovu priliku da naše drage učenike iz Osnovne škole u Pločama pozovem da spriječe i izbjegavaju svaku vrstu vršnjačkoga nasilja. Vjerujte mi, svaki nesporazum se može riješiti strpljenjem, mudrim i staloženim razgovorom.

Što biste izdvojili kao svoj najveći poslovni uspjeh?

Više volim govoriti o zadacima, nego o uspjesima.. Ali evo, radi poticaja za učenike, te radi zahvale mojim učiteljima iz Osnovne škole u Pločama, spomenut ću da se najviše ponosim time što sam odabran za jednoga od 65 europskih neovisnih pravnih eksperata koji preko službenog pravnog servisa Europske komisije izrađuju pisane pravne savjete građanima država članica Europske unije i onima koji dolaze raditi i živjeti u EU, u vezi njihovih prava na području bilo koje države članice EU, Islanda, Norveške i Lihtenštajna. Taj angažman smatram najvećim profesionalnim uspjehom.

• Za kraj, koju poruku biste uputili našim učenicima u Osnovnoj školi „Vladimir Nazor“ Ploče?

Učite i budite dobri jedni prema drugima. Najvažniji kapital će vam u životu biti škola i prijatelji koje ste stekli. Cijenite to što živite u mirnoj i lijepoj zajednici i što idete u fenomenalnu Osnovnu školu „Vladimir Nazor“ u Pločama!

S poštovanjem,

Antonio Volarević, odvjetnik

objavio: Administrator   datum: 21. 4. 2022.

INTERVJU – ANTONIO VOLAREVIĆ

• Što prvo pomislite kad čujete za Ploče?

• Koje uspomene Vas vežu za osnovnu školu u Pločama koju ste pohađali?

• Koji vam je bilo omiljeni predmet u osnovnoj školi?

Hrvatski jezik, definitivno.

• Jeste li ste imali omiljenog učitelja ili učiteljicu i tko je to bio?

• Ima li neka zanimljivost koju biste podijelili s nama vezana za školu?

Što biste izdvojili kao svoj najveći poslovni uspjeh?

S poštovanjem,

Antonio Volarević, odvjetnik

objavio: Administrator   datum: 21. 4. 2022.