Izlet na Korčulu

Korčulu sam vidjela samo na razglednicama i na televiziji. Konačno sam dobila priliku da je vidim i uživo.

Prošli petak, 12.5.2017. naš 4. a razred, zajedno s četvrtašima iz Rogotina je krenuo na dugo očekivani izlet. Prvo odredište našeg puta je bio poluotok Pelješac i gradić Ston. Posjetili smo solanu. Saznali smo da od pedesetak bazena, samo 9 bazena služi za kristalizaciju morske vode. Svi bazeni su nazvani po svecima, samo jedan bazen je dobio ime MUNDO što na španjolskom jeziku znači: život ili narod. U Stonu smo vidjeli i veličanstvene zidine. Također smo vidjeli i Knežev dvor, izgleda da se Knežev dvor ne nalazi samo u Dubrovniku. Dok smo obilazili centar gradića Stona naišli smo na Stup srama. Na njega su u prošlosti vezali zločince da ih svi mogu vidjeti. Na tom isto mjestu su se čitale i različite obavijesti za stanovništvo.

Nakon Stona, vozeći se uz vinograde, stigli smo u Orebić. Posjetili smo Pomorski muzej. Vidjeli smo mnoge zanimljive stvari sa starih jedrenjaka. Slušali smo priče o starim pomorcima. Orebić je bio poznat pomorski gradić. Osim muzeja o tome svjedoče i prekrasno uređene kapetanske vile pored kojih smo prošli.

Nakon Orebića brodicom smo se prevezli na otok Korčulu. Bilo je veselo, ljuljali su nas poveći valovi. Šetnjom smo došli do centra grada. Tipičan primorski gradić: uske uličice, kamene kuće, dah prošlosti... Obilazili smo znamenitosti grada: trgove, crkve, kuću Marka Pola, stare kule... Vodička nam je sve lijepo objašnjavala. Na otoku Korčuli se svake godine održava viteški ples Moreška. Zaštitnik Korčule je Sveti Marko, vidjeli smo prekrasnu crkvu zaštitnika grada.

Nakon razgledavanja grada, otišli smo na ručak. Poslije ručka imali smo slobodno vrijeme za kupnju suvenira. Usput smo napravili i zajedničke fotografije.

Korčulu smo napustili na isti način kako smo i došli – brodicom. U Orebiću nas je čekao autobus. Vozio nas je u Trpanj. Imali smo priliku vidjeti još jedan dio poluotoka Pelješca. U Trpnju smo se odmorili, pojeli sladolede i ukrcali u trajekt za Ploče. Nekima je to bila prva vožnja trajektom i jako su se veselili.

Izlet na Korčulu je bio odličan. Učiteljica je rekla da smo bili SUPER!

Blanka Agatić i Gabi Žderić, 4. a

objavio: Administrator   datum: 17. 5. 2017.