« Ožujak 2024 »

Comenius project

Posjet udruzi Radost

Treći tjedan ožujka 2015, djelatnici i učenici OŠ „Vladimir Nazor“ sudionici Comenius  multilateralnih  partnerstava  škola, provest će  u ZŠ T.G. Masaryka u Krmelinu kraj Ostrave, u Češkoj. Nakon posjeta Turskoj i Poljskoj, ovo je  4. zajednički projektni tjedan  (Prvi je susret održan u Pločama, u studenom 2013.)

Jedna od tema ovog susreta  je recikliranje. Predstavnici Turske, Poljske, Slovačke, Češke i naše škole, predstavit će jedni drugima svoje ekološke aktivnosti.

Naši  učenici  oduševljeno sudjeluju u redovitim aktivnostima prikupljanja  starog papira i čepova, izradi suvenira i umjetničkih predmeta od naplavina i žala, a za suradnike su nas prihvatili i  u lokalnoj  udruzi  „Radost“ koja brine o djeci s teškoćama u razvoju. Korištene odjevne predmete, tkanine koje više ne služe prvotnoj namjeni u njihovim domovima, učenici odnose  u udrugu. Tamo se na razboju iz njih proizvode dekorativni prekrivači, torbice i tepisi koji se prodaju kako bi se namakla sredstva za  rad udruge.

Tkalački stan udruga „Radost“ dobila  ie iz programa EU   za Hrvatsku, od Europskog socijalnog Fonda, za osnaživanje obitelji sa ugroženim članom.

Članovima udruge i našim učenicima koji tamo volontiraju  veselje je  pripremati i slagati trake tekstila i  sudjelovati u čaroliji stvaranja korisnih  predmeta na  jednostavnom razboju.

Ponosni smo na suradnju škole s lokalnom zajednicom, stvaralački rad za pomoć potrebitim sugrađanima  i zajedničko nastojanje da čuvamo svoj planet. Zato  dekorativne prostirke iz naše udruge nosimo  na poklon svim partnerskim školama kao dragocjenost,  jer su u njih utkani  odgoj za solidarnost,  predanost, vjera u vlastite resurse i snagu zajedništva- vrijednosti koje njegujemo i kroz naš zajednički projekt.

Neće izostati ni košarice arancina, bajamina, ljekovitog  bilja, med i džem od naranača, poklon pločanskih učitelja  kolegama,  niti  promotivni materijali Dubrovačke županije, Neretvanske doline, naših jezera i Makarske rivijere, za koje zahvaljujemo dožupanici gđi Vučković, i djelatnicima TZ našeg kraja.

Odnesite  i vi nepotreban tekstil u udrugu za djecu s teškoćama u razvoju, kupite si prostirke „Radosti“, pojačajte vlastitom dobrotom tkanje solidarnosti u našoj zajednici! :)

Comenius program multilateralnih  partnerstava škola podržan je  od EU i Hrvatske nacionalne Agencije za programe i mobilnosti

Priloženi dokumenti:
Comenius_-_eng.pdf (524.89 KB)

objavio: Mateja Maršić   datum: 9. 3. 2015.