Čišće podmorje pločanske plaže

Plava čistka napunila spremnike

Dugoročne prognoze najavljuju žestoke ljetne vrućine. Srećom, mi u Pločama gotovo iz svakog dijela grada gledamo u more. A imamo i svoju gradsku plažu! Ona već dugo čeka neke bolje dane u kojima bi zasjala novim ulaganjima i većim brojem kupača. A ljeto se bliži i najodvažniji kupači uskoro će otvoriti sezonu kupanja.

Zato pohvaljujemo akciju čišćenja podmorja pločanske plaže u kojoj smo sudjelovali kao lokalni partneri i znatiželjni promatrači. U organizaciji Asocijacije GUWAA (GLOBAL UNDER WATER AWARENESS ASSOCIATION), na čelu s predsjednikom Kristijanom Curavićem, a u suradnji s US Embassy iz  Zagreba, u ponedjeljak, 5. svibnja na pločanskoj plaži iz mora su izranjali ronioci s punim vrećama smeća kojima su volonteri punili spremnik smješten na ekobrodu. Znatiželjne petaše i šestaše na mulu je dočekala hrpa smeća. Zahrđala vršva, automobilske gume, plastične i staklene boce, metalni čepovi, lovni pribor, plastična sandala... Smeće koje već godinama leži na morskom dnu narušavajući prirodna staništa i remeteći morski ekosustav. Nije samo ružno vidjeti i opasno za kupače, već i pogubno za ekologiju. Slušajući mladu aktivisticu Asocijacije Guwaa, naučili smo na koje sve načine različito kruto smeće ugrožava živi morski svijet.

Od iskusnih ronioca saznali smo da su ovom akcijom odstranili tek mali dio odbačenih predmeta koji su se godinama nataložili u morskim dubinama. A nama se učinilo da su ga izvadili i previše. Koliko ga je tek ostalo?! Pitanje je to koje ćemo si postaviti prije negoli sljedeći nepotrebni predmet bacimo u more.

objavio: Administrator   datum: 7. 5. 2014.