« Ožujak 2024 »

Obilježeni Dani kruha

Sve se može kad se vrijedne i plemenite ruke slože

Potaknuti prošlogodišnjim izvrsnim reakcijama posjetitelja, i ove godine smo odlučili svečanost proslave Dana kruha podijeliti s našim sugrađanima.

Tako je jučerašnji ponedjeljak bio u potpunosti obilježen mirisima, okusima i bojama raznovrsnih slastica i domaćih proizvoda koji su krasili naše štandove i privlačili prolaznike.

Učenici  i učitelji razredne nastave te zaduženi učenici i dežurni učitelji predmetne nastave okupili su se prije 8.00 sati ispred Konzuma kako bi uredili svoje štandove i u što boljem svjetlu predstavili prikupljene proizvode. I ove godine program je zamišljen kao svečanost edukativno-humanitarnog karaktera.

Kratki prigodni program počeo je oko 9.30 sati. Svim okupljenima uvodnom riječju se obratila učenica Klara Nikolac koja je istaknula kako je kruh znak Božje dobrote koja je plod zemlje i daruje se nama ljudima. Nakon uvodne riječi Mali zbor naše Škole otpjevao je svoju svima omiljenu pjesmu Dvi ribe, dva kumpira. Učenica Iva Žderić krasnoslovila je pjesmu Molitva za kruh, prigodnu pjesmu naše nastavnice Jelene Ćelić. U ovoj pjesmi kruh je dobio nove, dotad možda i nespojive epitete, kao što su „bremeniti, spasonosni, obraćeni, Svemogući kruh, pun jakosti i mudrosti...“ Posebno je dojmljiv završetak pjesme kojim autorica moli Gospodina da svojim kruhom „nasiti Dušu i Tijelo Svijeta“. Kratki program završio je pjesmom Kruh na stolu u izvedbi Pjevačkoga zbora naše Škole. Nakon otpjevane pjesme, naš vjeroučitelj don Tihomir Jurčić blagoslovio je kruh i ostale plodove zemlje te smo se prisjetili kako je Isus živi kruh i zato nikada ne smijemo zaboraviti da se kruh ne baca jer je kruh svet, kruh je život, kruh je Krist!

Ponuda na štandovima bila je šarolika i raznovrsna. Moglo se vidjeti  različite vrste peciva, kolača, voća, domaćih marmelada, bilja i ukrasa koji su nas podsjetili na bogato i plodno razdoblje zlaćane jeseni pa je i našim štandovima vladala zlatna boja. Posjetitelji su s oduševljenjem birali peciva i kolače za doručak, ali i kao slasne poklone svojim bližnjima. Često su bili neodlučni u izboru zbog bogatih stolova, ali i zbog aktivnih i angažiranih učenika koji su vrlo uspješno prezentirali svoje proizvode na štandovima. Neki su čak nudili i posebne popuste za starije osobe  te su na taj način još jednom pokazali svoju humanost na djelu.

Posebno se istaknuo štand učenika i učitelja Područne škole Rogotin. Kao i prošle godine, estetskim izgledom svoga stola pokazali su kako je u njegovo uređenje uloženo puno truda i pažnje te su kao prvi u nizu zaustavljali poglede oduševljenih i znatiželjnih prolaznika.

Novi  šarm ovoj svečanosti dali su mališani sa svojim tetama iz dječjeg vrtića. Svi su primijetili i s radošću pozdravili povorku malih, simpatičnih kuhara koji su ove godine aktivno sudjelovali u prodajnoj izložbi i dodatno obogatili cijeli događaj.

Dok je glazba u pozadini svirala, djeca su radosno pjevušila uz štandove i pokazivala svoju susretljivost, kreativnost i iskrenu dječju radost. Neki su svoju kreativnost pokazivali oslikavanjem asfalta raznobojnim kredama, a odrasli su još malo narasli od ponosa na svoju djecu , a nisu skrivali ni oduševljenje što je to jutro gradom vladao dječji glas. Naime, neki učenici su prošetali do tržnice i prodavačima udijelili natpise voća i povrća na stranim jezicima te su na taj način razveselili i naše prodavače na tržnicama.

Dio proizvoda darovan je, posredovanjem Crvenoga križa, i članovima posade broda Lucky Ned koji se nalazi na sidrištu u blizini grada.

Moramo istaknuti kako nas je sve dodatno motivirala i misao o uređenju Školskoga vrta jer će svi prihodi od prodaje biti uloženi u tu svrhu. Veselimo se što ćemo se uskoro moći pohvaliti vlastitim Školskim vrtom.

Nakon završetka manifestacije ispred Konzuma, nastavljen je humanitarni program pa su neki učenici 5. razreda s učiteljima posjetili Udrugu „Radost“, učenici 6. i 7. razreda, u pratnji Jelene Medak, ravnateljice Centra za socijalnu skrb, posjetili su dvije obitelji, korisnike udruge „Pomoć i njega u kući za starije i nemoćne osobe“.  Ponijeli su im domaće proizvode i svojom pažnjom pokazali da nisu sami i da ima još mladih srca koja su spremna činiti dobro. Učenici 8. razreda posjetili su terapijsku zajednicu Pape Ivana XXIII. u Borovcima. Cilj posjeta bio je osnažiti mlade za bolje snalaženje u kriznim i nepovoljnim situacijama u kojima bi se mogli naći oni ili njihovi vršnjaci. Učenici su se upoznali s radom zajednice i susreli s ljudima koji su odlučili mijenjati svoje loše životne navike i početi život ispočetka. Vjerujemo da je i to iskustvo obogatilo naše učenike jer svako svjedočanstvo stvarnim životom može potaknuti na pozitivno mijenjanje i djelovanje.

Zahvaljujemo Gradu Ploče, TZ Grada Ploča, Radio postaji, Dječjem vrtiću, Konzumu, sugrađanima koji su se potrudili da ovaj dan bude poseban. Hvala im na suradnji, prilozima od srca, a posebno želimo istaknuti i zahvaliti pločanskim mamama, bakama i svima onima koji su uložili trud i pripremili dragocjene proizvode bez kojih ova prodajna izložba ne bi bila moguća.

Završimo prisjećanje na ovu svečanost prigodnim stihovima naše učenice Tare Dragičević i pokušajmo ih primijeniti u svakodnevnome životu:

Cijenite kruh i one

koji vam ga daju

i u tom duhu

radujte se kruhu.

objavio: Administrator   datum: 22. 10. 2013.