Osmaši u posjetu Zajednici Pape Ivana XXIII u Borovcima

Osmaši u posjetu Borovcima

U ponedjeljak 21. listopada 20 učenika osmih razreda naše škole u pratnji  pedagoga Nikice Glavora sudjelovalo je u posjetu Zajednici Ivana Pavla  XXIII u Borovcima.

Cilj ovog posjeta, pored upoznavanja učenika sa zajednicom i metodama rada zajednice, bio je i osnažiti mlade za bolje snalaženje u kriznim i nepovoljnim situacijama u kojima bi se mogli naći oni ili njihovi vršnjaci.

Srdačnu dobrodošlicu učenicima su priredili voditelji Kruno i Ana, socijalni radnici i štićenici Igor, Martina, Toni, Tijana, Alessandro i Francesco. Tijekom petosatnog druženja učenici su se imali priliku  upoznati s karizmom Zajednice, njenom povijesti i načinom djelovanja.

Zajednica inače djeluje u 31 zemlji svijeta na svim kontinentima, osnovana je 1968. godine u Italiji, a osnivač joj je don Oreste Benzi. Svaki dan zajednica skrbi za više od 41 000 osoba i 2 000 aktivnih članova Udruge širom svijeta.

Sam posjet imao je i edukativni karakter, pa su za učenike održane i dvije radionice "Poštuj sebe i druge", " Rizična ponašanja i posljedice na obrazovanje" čiji su voditelji bili Ivan Karamatić, psiholog i Ana Bilić Erceg socijalna radnica.

Svakako u sjećanju učenika ostat će i radionica koju je vodila Martina, koja je učenike podučavala izradi narukvica i ogrlica, koje su učenici ponijeli kao uspomenu na ovaj susret.

Nakon obilnog i ukusnog ručka koji su nam spremili sami korisnici, rastali smo se od naših domaćina uz pjesmu, gitaru i srdačne pozdrave.

Dojmovi učenika:

Svidjele su mi se krunice i anđeli od gipsa koje prave štićenici. Veliku su pažnju posvetili uređenju kuće, okoliša i vrta. Pojedinci koji su se tu riješili svoje ovisnosti odlučili su ostati te pomagati drugima da učine isto. Poručili su nam da nikada ne kockamo, da se ne drogiramo, da ne upadamo u dugove, da se ne kladimo u kladionicama...  Nepažnjom možemo postati ovisnici o raznim stvarima. Njihova je poruka jasna i snažna. Najljepše je biti mlad i zdrav.

Marijan Radoš, 8.c

U Borovcima mi je bilo lijepo. Prepoznao sam gostoprimstvo domaćina. Zanimljive su mi bile priče bivših ovisnika. Razni problemi odveli su ih na krivi put. Razmišljao sam o tim problemima. Zajednička pjesma na kraju našeg susreta bila je šećer na kraju.

Leo Nikolac, 8.c

Nisam znao što me čeka na tom brdu bez signala, a možda i struje. Mislio sam da će nas dočekati ljuti i nesretni ovisnici. Prevario sam se. Druženje je bilo izvrsno. Raspoloženi članovi zajednice ispričali su nam što ih je to dovelo na ovo mjesto. Zastrašujuće, ali poučne životne priče. Igorova priča je potresna, ali optimistična. Jedva se izvukao iz pakla ovisnosti. Danas je sretan obiteljski čovjek.  Drago mi je što sam iz prve ruke spoznao u što ovisnost pretvori pojedinca.

Tomislav Zvono, 8.c

Ljudi gotovo nikada ne razmišljaju o sreći koju uživaju jer žive slobodno. Idemo kamo želimo, kad želimo i komu želimo. Sami odlučujemo i donosimo odluke. Nažalost, ljudima se povremeno dogodi da zbog pogrešnih odluka izgube zdravlje, prijatelje i obitelj. Zajedno s tim vrijednostima izgube i slobodu.  Posjetivši ljude koji su dodirnuli dno, uvjerila sam se u istinitost krilatice – Droga je zlo. Tek su sada svjesni koliko su se njihove obitelji napatile. U okovima ovisnosti izgubili su sebe.

Na njihovim sam licima vidjela želju za promjenom. Lažni svijet droge u ovoj zajednici već pokušavaju zamijeniti svijetom u kojem vrijede umjetnost, vjera, zdravlje, ljubav bližnjih. Ne zavaravaju se mišlju kako će novim putom kročiti laganim koracima. Poželjela sam da budu uspješni. U njihovim sudbinama tražila sam poruku. Sretna i ispunjena vratila sam se svom domu, svojoj obitelji, svojoj slobodi.

Sara Barbir, 8.c

Nisam mogla zamisliti da ljudi mogu skroz „obnoviti“ svoj život i krenuti putem dobra. Ostala sam iznenađena čuvši njihove priče. Oni su stvarni i spremni su pričati o svojim pogreškama kako bi odvratili druge od pakla kroz koji su prošli. Dirnula me snaga tih ljudi.

Dora Bandur, 8.c

Prije posjeta selu Borovci mislio sam da su ovisnici obilježeni za cijeli život. Nisam vjerovao da mogu početi iznova. I kada de izliječe, ostaju pomagati drugima. Pomislio sam kako bih im i ja volio pomagati. Mislimo kako je ovisnost daleko od nas pa rijetko o njoj govorimo. Posjeti ovakvim mjestima potrebni su kako bismo se upoznali s posljedicama ovisničkog života.

Dražen Vukmir, 8.b

Samo jedno konzumiranje alkohola ili eksperimentiranje s drogom može biti početak ovisnosti. Samo jedan uplaćeni listić može me privezati za kladionicu. Gledajući ljude koji traže priliku za novi početak, shvatio sam da se pogrešni koraci skupo plaćaju. Život je pun užitaka. Ne treba ih tražiti na pogrešnim mjestima.

Ivan Ostojić, 8.b

objavio: Administrator   datum: 23. 10. 2013.