Učenici na terenskoj nastavi

Terenska nastava „Ploče u vodenom trokutu“

U sklopu projekta „Ploče u vodenom trokutu“ učenici izvannastvne aktivnosti iz povijesti, geografije, kemije i prirode išli su na terensku nastavu.

Iako se terenska održavala nakon redovne nastave učenici su nestrpljivo čekali polazak. Uz pratnju nastavnika Vlade Barbira, Katice Šetke, Adriane Kostanić Burić, Anite Medić i Marine Burđelez zaputili smo se autobusom u obilazak naših voda. Prva destinacija bile su nam Hrvatske vode, gdje nas je dočekao voditelj ispostave Joško Herceg, dipl. ing. građ.

Hrvatske vode (Vodnogospodarska ispostava za Mali sliv "Neretva-Korčula") nalaze se u prostorijama Srednje poljoprivredne i tehničke škole u Opuzenu. Učenici su odmah zamijetili najstariju topografsku kartu ušća Neretve koja se nalazi na zidu prostorije. Zavirili su i u arhiv mjesečnog i godišnjeg praćenja vodostaja (dobili su i podatke, tako da u školi mogu praviti grafikone), praćenja protoka vode i praćenja salinizacije vode. Objašnjeno im je gdje je granica slatke i slane vode te kako se to mjeri. Učenike je zanimala zaštita naših voda te obrana od poplava.

Nakon posjeta Hrvatskim vodama, otišli smo do Male Neretve vidjeti vodostaj, vodomjernu letvu i branu na istom mjestu. Zatim smo otišli na Opuzensko ušće i Blace, gdje smo na licu mjesta razgledali veliku i malu branu. Učenici su pritom mogli vidjeti geografska obilježja našega kraja. Usput su prikupljali autohtone biljke za izradu školskog herbarija.

Na povratku smo stali i na Kominsko ušće koje nas svojom ljepotom uvijek ostavlja bez daha. Tamo smo susreli i kitesurfere koji su uživali u laganom vjetru na mjestu idealnih uvjeta za njihov sport. S tom slikom, puni dojmova i novih iskustava, vratili smo se u Ploče uvjereni kako smo odabrali pravu temu za svoj projekt.

objavio: Administrator   datum: 3. 5. 2013.