Mjesec borbe protiv ovisnosti

Učenici i roditelji u fokus-grupama

Mjesec borbe protiv alkoholizma i drugih ovisnosti obilježava se od 15. studenog do 15. prosinca. U tom vremenu Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije provodi razne aktivnosti s ciljem promoviranja zdravog stila života i odgojne uloge roditelja u prevenciji ovisničkog stila življenja.

Ankete provedene među učenicima Dubrovačko-neretvanske županije ukazale su na uznemirujuće podatke. Mladi počinju piti rano, mnogi se ne znaju zabaviti bez alkohola, a kao razloge opijanja često navode dosadu i zato što svi piju.

Tim stručnjakinja u sastavu:  Karmen Kmetović Prkačin, dip. soc. radnica, Janja Teglović, mag. psihologije i liječnica Matija Čale Mratović održale su dvije radionice-pričaonice, jednu s učenicima i jednu s roditeljima. Dvadesetak učenika sedmih i osmih razreda okupilo se u utorak, 30. listopada u jednoj od slobodnih učionica gdje su ih dočekale spomenute gošće. Nakon kratkog predstavljanja gošće su postavljale razna pitanja. Zanimalo ih je kako učenici provode slobodno vrijeme, kažnjavaju li ih roditelji, koliki im je mjesečni džeparac, što bi željeli promijeniti u svom gradu... Bilo je i ozbiljnijih pitanja vezanih uz konzumaciju alkohola i pušen je. Učenici su slobodno iznosili svoja razmišljanja, a posebno ih je potaklo pitanje o mogućim promjenama u gradu. Rekli su kako bi rado u svom gradu išli u kino, posjećivali koncerte u pristojne sate, voljeli bi i veći izbor sportova. Zanimljivim čavrljanjem u opuštenoj atmosferi vrijeme je brzo prošlo. Svima je bilo žao što nisu imali više vremena za temeljitiji razgovor. Mladi su bili zadovoljni jer im se rijetko pruži prilika da govore o svojim željama i izražavaju svoje stavove.

Uslijedio je okrugli stol s roditeljima. Petnaestak roditelja imalo je priliku poslušati kako dijete usmjeriti ka kvalitetnom provođenju slobodnog vremena. Svaki je roditelj iskazao svoja iskustva, strahove i potrebe s kojima se susreću odgajajući tinejdžera. Istakli su potrebu osnivanja svojevrsnog centra u kojemu bi ih stručno osoblje usmjeravalo i informiralo o mogućim problemima. I roditelji su svjesni činjenice nedostatka kvalitetnih sadržaja u gradu pa su ponudili i zanimljiva rješenja. Zašto ogromni prostor pločanskog Doma kulture zjapi prazan dok je pločanska mladež prepuštena redu kafića?

Nikolina Žderić, 8.a

Povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti učenici multimedijalne grupe "MultiGenijalci" i nastavnica informatike Dona Prović izradili su edukativni pano na kojem su ukazali na prevenciju te posljedice tih bolesti (pušenje, alkohol, droga, kockanje, internet...).

objavio: Administrator   datum: 16. 11. 2012.