UČENICI SEDMIH I OSMIH RAZREDA NA EKSKURZIJI U ISTRI I VENECIJI

Učenici sedmih  i osmih razreda naše škole u pratnji svojih razrednika Monike Bušurelo, Božane Radaljac, Irene  Lukende, Marije Čupić Sente i Zdravka Medaka te učitelja pratitelja Marine Burđelez  i Žane Govorko  u sklopu višednevne izvanučioničke nastave posjetili su poluotok Istru i grad Veneciju.

Prvog dana učenici posjećuju NP Plitvička jezera. Šeću stazama našeg najstarijeg nacionalnog parka i uživaju u predivnim prizorima spektakularnih jezera, slapova i raznolike flore i faune.

Drugog dana učenici kreću prema Fažani gdje se ukrcavaju na brod koji ih vozi do NP Brijuni. Voze se turističkim vlakićem po nacionalnom parku te uz predavanja stručnog vodiča uživaju u predivnim prizorima mediteranskog krajolika. U sklopu NP Brijuni nalazi se i safari park pa su učenici mogli vidjeti magarce, istarska goveda, zebre, nojeve i slonicu Lanku. Razgledavaju i muzej Kuća za brodice te Muzejsku zbirku Nacionalnog parka Brijuni, a imaju priliku i vidjeti fazane, paunove i najveću atrakciju Brijuna – kakadua Kokija.

Nakon ručka u Fažani slijedi razgled Pule, nažalost, samo vožnjom autobusom kroz grad zbog jakog nevremena.

Nakon Pule učenici posjećuju zvjezdarnicu Višnjan gdje ih djelatnici kroz zanimljiva predavanja upoznaju sa svemirom i svemirskim tijelima. Posjećuju unutrašnjost zvjezdarnice koja je specijalizirana za praćenje asteroida i otkrivanje novih, a u radu im pomaže veliki teleskop. Učenici su imali priliku u ruci držati pravi meteorit.

Trećeg dana učenici kreću prema Italiji. U Punti Sabbioni ukrcavaju se na vaporet koji ih vozi do Venecije. Učenici uživaju razgledavajući grad, kanale, mostove, gondole… Na Trgu sv. Marka provode slobodno vrijeme, a imali su i nezgodnih situacija jer su im galebovi, koji lete nad trgom, krali pizze i sladolede.

Četvrtog dana, nakon doručka, učenici su se mogli zabavljati na hotelskom bazenu. Nakon odjave iz hotela slijedi put prema Roču – malom istarskom naselju na 334 m nadmorske visine. Učenici razgledavaju naselje, a na samim ulaznim vratima imaju priliku vidjeti dokaze o dvojezičnosti – natpis je isklesan na latinici i glagoljici. Naime, Roč je središte glagoljske književnosti.

Nakon Roča se učenici voze Alejom glagoljaša i gledaju spomenike glagoljaškog razdoblja.

Voze se prema Humu – najmanjem gradu na svijetu.  Razgledavaju ga i koriste slobodno vrijeme za kupnju zanimljivih istarskih suvenira.

Nakon Huma stižu u Rijeku, ručaju i provode slobodno vrijeme na riječkom Korzu – glavnoj riječkoj šetnici.

U kasnim večernjim satima učenici sretni i zadovoljni stižu kući prepuni pozitivnih dojmova i uspomena.

Cijelo putovanje je odlično odrađeno, a u tome su najviše pomogli naši učenici koji su za svoje ponašanje i pristojnost pohvaljeni od svih vodiča, agencije, hotelskog osoblja i restorana.

Zato, veliko hvala i veliko bravo za naše učenike.

Hvala i njihovim roditeljima jer su i oni zaslužni za to.

Veliko hvala agenciji, vozačima, vodičima pratiteljima i Antoneli Rubić na odličnoj organizaciji i pomoći na cijelom putovanju.

objavio: Administrator   datum: 8. 5. 2024.